Tym postem zaczynam cykl rodzajowy cer, w którym będę przedstawiać charakterystykę konkretnej cery i porady dotyczące zarówno codziennej pielęgnacji jak i zabiegów w gabinecie. Całe życie się bronię przed schematycznymi określeniami typu cery, ponieważ wiem doskonale, że to wszystko się zmienia. Zmienia w zależności od pory roku, wieku, tego jak żyjecie :). Trochę pod wpływem Waszych próśb i ilości zadawanych pytań w gabinecie – ULEGŁAM 🙂 i spisałam małą ściągawkę , co byście mogli sobie tu zajrzeć i poczytać w razie jakichkolwiek wątpliwości.

No jaka to ta cera?

Cera tłusta jest po prostu tłusta (wybaczcie nie mogłam się powstrzymać ;)).

Ta tłustość wynika przede wszystkim z nadmiernej pracy gruczołów łojowych, które mogą hulać w okresie dojrzewania ale także w wieku dorosłym. W wieku mocno dojrzałym w wyniku wielu procesów starzeniowych po prostu gruczoły odpuszczają, jednak do tego wieku jeszcze Wam daleko więc musicie się nauczyć jak z nią żyć tu i teraz.

Ten niechciany tłuszcz to po prostu sebum – jeden ze składowych płaszcza hydrolipidowego, który jest niezbędny na powierzchni skóry, bo chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi i nawilża. Problem pojawia się wtedy, kiedy gruczoły pracują za bardzo. Powodów może być kilka:

  • Hormony – gruczoły łojowe są super wrażliwe na działanie androgenów (hormonów uznawanych za męskie, choć w niewielkiej ilości występują także u kobiet). Pod ich wpływem rosną i zaczynają produkować jeszcze więcej łoju. Dlatego właśnie nadmierny łojotok obserwuje się najczęściej w wieku dojrzewania. Nie każda dojrzewająca osoba ma problem z łojotokiem, ponieważ skłonność do wrażliwości na  androgeny się DZIEDZICZY !
  • Płeć – napewno zauważyliście, że to mężczyźni częściej mają tłustą, grubą skórę (i wolniej się starzeją 🙈🙈). Kobiety wydzielają dużo mniej łoju a jego poziom u jednych i drugich spada po meno i andropauzie.
  • Wiek – wywołany już kilkukrotnie :). Gruczoły łojowe u dzieci do okresu dojrzewania nie funkcjonują a potem BANG ! nie dość że hormony, zmiany nastroju to jeszcze ten łojotok. Dlatego jeśli czytają mnie rodzice dzieci w wieku dojrzewania to proszę skupcie się dzisiaj uważnie, żeby pomóc pociechom przejść ten trudny dla nich okres. Czasami nadmiar wydzielania łoju nie przechodzi i towarzyszy aż do okresu przekwitania i wtedy po prostu należy nauczyć się z tym żyć i odpowiednio pielęgnować skórę.
  • Stres – czy ja już mówiłam, że skóra lubi relaks ?? No właśnie gruczoły łojowe też :). Układ nerwowy wydziela neuropeptydy, które to zaprzęgają do pracy gruczoły łojowe.
  • Cykl miesiączkowy – ach te okresy. Drogie Panie, świecicie się bardziej w drugiej połowie cyklu.
  • Dieta – spożywanie żywności wysoko przetworzonej  wpływa na nadmierną pracę gruczołów łojowych, ale umówmy się ona wpływa źle w zasadzie na wszystko. Ci z Was, którzy mają problem z tłustą skórą powinni ograniczyć węglowodany i produkty mleczne a także wzbogacić dietę w witaminę B6 i A.

Dlaczego tłusta skóra jest trudna

Ponieważ ciężko jest się nią dobrze zająć. Tłusta skóra jest gruba, szara i to nadmierne wydzielanie łoju powoduje rozszerzenie ujść gruczołów łojowych – niechciane pory. Bardzo łatwo jest ją przestymulować kosmetykami, co prowadzi do jeszcze większej ilości łoju i w konsekwencji zaskórników – łój to idealna pożywka dla bakterii. Z drugiej strony osoby z tłustą skórą wpadają w pewną obsesję świecenia się skóry i starają się ją “wysuszyć”. Mały pikuś jeśli to tylko bibułki matujące ale gorzej jeśli zaczynają się częściej myć, używać kosmetyków z alkoholem czy maści cynkowych. Takie działania bardzo szybko prowadzą do odwodnienia i nadmiernego wysuszenia, skóra zacznie się łuszczyć a pory zatykać i zaskórniki mamy jak w banku. Poza tym takie wyjałowienie skóry naprawdę niczemu nie służy, ponieważ ten płaszczyk hydrolipidowy musi być, żeby nas po prostu chronić. Równowaga i balans to dwa słowa, które w wypadku tłustej skóry mają szczególne znaczenie. Takiej cerze potrzebna jest ciągła obserwacja, żebyśmy wiedzieli kiedy odpuścić z dodatkowym nawilżaniem a kiedy wyhamować trochę nadmiar sebum. Jak to wszystko zrobić?

Jak ją traktować?

Z wyczuciem 🙂

Mycie i demakijaż

W cerze tłustej chodzi przede wszystkim o równowagę dlatego:

  • Unikaj zasadowych mydeł które drażnią skórę zmieniając jej pH.
  • Nie używaj alkoholowych kosmetyków do demakijażu (popularnych żeli czy pianek).
  • Myjące żele pilingujące są ok ale raz na jakiś czas a nie codziennie.
  • Jeśli lubisz Olejowe Mycie Twarzy, postaw na te olejki, które mają niski potencjał komedogenny i potem dokładnie je zmyj np. Olej tamanu, Olej z czarnuszki, Olej konopny, Olej z pestek malin.
  • Nie myj twarzy więcej niż 2 razy dziennie (no chyba, że jest to naprawdę konieczne).

Nawilżanie

W przypadku tej cery to ciągła kombinacja i lawirowanie 🙂

Między dokładaniem humektantów i emolientów w postaci wszelakich kosmetyków a próbą zmniejszenia świecenia i celowego obsuszania. Choć lubię naturalną pielęgnację i wyciągam z niej to co dobre to muszę zwrócić Wam uwagę na to, że NIE WSZYSTKIE OLEJE (a raczej ich niewielką grupę) można stosować przy tłustych cerach. Obecna moda na olejowanie się w każdej postaci i zastępowanie olejkami innych etapów nawilżenia prowadzi niestety do tego, że coraz więcej osób nieumiejętnie je dobiera i zgłasza mi w gabinecie problem zapychania skóry czy jeszcze większego łojotoku. To nie jest tak, że olejki są całkiem beee, jak zauważyliście wcześniej wymieniłam te odpowiednie w punkcie dotyczącym demakijażu. Generalnie rzecz ujmując najlepsze oleje przy cerach tłustych to te, zawierające kwas linolowy omega 6, który jest zresztą jednym z składowych naturalnego łoju. Ten kwas bardzo delikatnie reguluje pracę gruczołów łojowych oraz odblokowanie porów.

Emolienty tłuste to składniki, którym cery tłuste powinny mówić stanowcze NIE ! Są to między innymi:

🚫 Oleje mineralne

🚫 Woski

🚫 Wazelina

🚫 Lanolina

🚫 Masło Kakaowe

🚫 Mirystynian Izopropylu

🚫 Olej kokosowy

🚫 Olej ze słodkich migdałów

🚫 Oliwa z oliwek

🚫 Olej z orzechów laskowych

Składniki nawilżające, które moim zdaniem są godne uwagi i nie zapchają Waszej skóry to np:

⇨ oleje tłoczone bogate w NNKT: olej konopny, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika, olej z dzikiej róży, olej z czarnuszki, olej z czarnej porzeczki.

⇨ delikatne humektanty np. Kwas hialuronowy, aloes, chitozan, sorbitol, niacynamid.

Jeśli cera tłusta to Wasz typ, weźcie pod uwagę inne opcje nawilżenia niż krem czyli odpowiednio dobrany demakijaż, (który już może być wstępem do nawilżenia,) lekkie serum czy maceraty -z alg, brzozy czy kasztanowca.

Złuszczanie

To kolejny obowiązkowy etap każdej zrównoważonej pielęgnacji skóry, jednak w przypadku nadmiernego wydzielania łoju niezwykle istotny. Skórę łojotokową trzeba po prostu dobrze oczyszczać i odblokowywać, żeby ujścia gruczołów się nie czopowały i nie prowadziły do powstania zaskórników. Więcej o doborze peelingów znajdziecie TU.

Zazwyczaj cery tłuste są także grube i dość mało wrażliwe na czynniki środowiskowe czy kosmetyki dlatego w warunkach domowych najlepszym peelingiem będzie klasyczny SCRUB, który oczyści skórę dokładniej niż peeling enzymatyczny czy gommage. Jeśli jesteś w tej wyjątkowej grupie cer tłustych i bardzo wrażliwych – wybierz delikatniejszy peeling enzymatyczny.

Zabiegi gabinetowe

Gabinety kosmetyczne czy dermatologiczne oferują bardzo dużo względem osób ze skórą łojotokową. Wierzę, że udajecie się do profesjonalistów, którzy widząc cerę tłustą nie lecą schematycznie tylko drążą temat głębiej, bo naprawdę łojotok łojotokowi nierówny. Zabiegi, które ja polecam bo je robię od lat, sprawdzają się na moich klientkach a także w innych gabinetach to:

  • Klasyczny peeling kwasem salicylowym, który pięknie złuszcza, działa regulująco na proces keratynizacji,  na gruczoły łojowe.
  • Peeling PQ-age czyli mieszanka TCA, nadtlenku mocznika, kwasu kojowego i koenzymu Q10. Pq age działa w głębszych warstwach naskórka, reguluje keratynizację, rozjaśnia skórą i bardzo widocznie zmniejsza widoczność porów.
  • V Carbon – to prawdziwy wojownik do walki z łojotokiem !. Macie tutaj kombinacje aktywnego węgla, kwasu ferulowego, migdałowego, mlekowego, ekstrakt z imbiru i lukrecji. Usuwa toksyny, martwy naskórek, działa antybakteryjnie  !!! POSIADACZE GRUBEJ TŁUSTEJ CERY TO ZABIEG DLA WAS.
  • Tradycyjna mikrodermabrazja – dobrze wykonana oczyszcza świetnie skórę.
  • Ablacyjny Laser Frakcyjny – to zdecydowanie bardziej inwazyjny zabieg, ale jest rewelacyjny i naprawdę bardzo pomaga tłustym, grubym skórom w zmniejszeniu łojotoku i zamknięciu otwartych porów.
  • Wszelkiego rodzaju mikronizowane algi i glinki dają radę ale zawsze tymczasowo. Spotkacie się z nimi w gabinecie i możecie je sobie zrobić samemu w domu.

Dodatki

Oprócz wyżej wymienionych etapów pielęgnacji warto żebyście szukali w kosmetykach takich składników jak:

  • Substancje przeciwzapalne – rumianek, glukonolakton, cynk (który dodatkowo troszkę wysuszy), lukrecja, wyciąg z owsa, kasztanowiec, alantoina, colostrum, d- pantenol.
  • Substancje które złuszczają i zapobiegają powstaniu zaskórników – wspomniany już kwas salicylowy, kwas glikolowy, kwas migdałowy, azelainowy.
  • Substancje o działaniu antyoksydacyjnym – witamina C, kwas ferulowy, NIACYNAMID.

Jak widzicie jest dużo metod na ujarzmienie CERY TŁUSTEJ, ale jak w każdym wypadku potrzebna jest uwaga i cierpliwość oraz konsekwencja. Jednorazowe wylanie na twarz kwasu salicylowego niewiele da, stawiam (i WAM to też radzę) na codzienność bo to te małe kroczki mogą bardzo dużo zmienić w Waszym wyglądzie i samoocenie. Może Wy macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na łojotok ? Piszcie śmiało bo jestem bardzo ciekawa.

Mam nadzieje, że podoba Ci się u mnie na blogu 🙂 Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić aby pomóc mi w jego rozwoju:

  • Daj znać o swojej obecności – skomentuj, powiedz czy Ci się podoba, daj mi znać o czym chcesz wiedzieć więcej a na pewno o tym napiszę.
  • Polub mój profil na Facebooku– będziesz ze mną na bieżąco.
  • Obserwuj mnie na Instagramie – tam zobaczysz mnie najczęściej.
  • Udostępnij mój post – dzięki temu mam szansę dotrzeć do większej ilości ludzi 🙂

Dziękuję Ci, Karolina

Related Posts

2 thoughts on “Cera tłusta – wszystko o pielęgnacji.

  1. Angela pisze:

    zaraz przeczytam całego bloga 🙂 Jakie konkretne serum polecasz na wieczór dla cery tłustej?

    1. Karolina pisze:

      Jest tylko tłusta czy ma także wypryski ? Czy jest odwodniona ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *