Hydrolat – woda kwiatowa, to efekt uboczny procesu destylacji roślin parą wodną. Taki proces destylacji wykonuje się aby wytworzyć cenne olejki eteryczne. Kiedyś destylację wykonywano w ten sposób, że do bani czy kotła z wodą wrzucano części rośliny z której chciano zrobić olejek i taką “zupę” podgrzewano. Po jakimś czasie na powierzchni unosił się olejek i to właśnie jego przelewano do buteleczek a resztę wody wylewano. Dzisiaj już wiemy, że te resztki są bardzo cenne i nadal znajduje się w nim olejek eteryczny od 0,2 % do 1 % który ma wiele wspaniałych właściwości pielęgnacyjnych i to właśnie jest nasz wspaniały hydrolat (w dzisiejszych czasach destylację wykonuje się metodą parową co skraca cały proces ale nie wpływa to na cechy końcowego produktu). W zależności od tego z jakiej rośliny powstał hydrolat, takie będą jego właściwości na skórę np. Hydrolat z oczaru działa antyseptycznie i przeciwłojotokowo.
Jak stosować hydrolat ?
Otóż sposobów jest kilka i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie 🙂 Oto kilka tipów gdzie umieścić destylat w swojej pielęgnacji.
DEMAKIJAŻ
Niby oczywista sprawa ale często pytacie o to w którym momencie spryskiwać czy przecierać nim twarz. I dlatego powiadam Wam, że hydrolat to ostatni etap oczyszczania skóry, który możemy spokojnie traktować jak tonizację. Czyli zazwyczaj schemat wygląda tak:
olejek/pasta →pianka/żel→hydrolat/tonik.
Przy tej okazji muszę nadmienić, że hydrolat najlepiej używać wlewając go na dłonie i nimi dotykamy twarz albo bezpośrednio spryskując twarz zasłaniając oczy (jeśli buteleczka jest zakończona atomizerem).
DOMOWE KOSMETYKI
Hydrolat sprawdza się rewelacyjne jako faza wodna maseczek (zwłaszcza glinek), serum, esencji czy kremów. Jeśli jesteście fankami domowych kosmetyków to bardzo Wam polecam kanał Pauliny bo ta dziewczyna to chodząca skarbnica wiedzy na temat tego co jak z czym łączyć żeby wyszło dobrze i działało :). Ja zupełnie szczerze nie mam czasu na domowe produkcje więc wykorzystuję hydrolat do rozrobienia sypkich maseczek. Jedno z moich ulubionych połączeń ze względu na swoje właściwości łagodzące to glinka różowa i hydrolat z róży bułgarskiej – różowy do różowego i wszystko się zgadza ;). Natomiast w stanie tak zwanym przed okresowo-wojennym stosuję mieszankę zielonej glinki z hydrolatem lawendowym lub oczarowym bo wypryski go naprawdę nie lubią.
WCIERKI DO WŁOSÓW
Hydrolaty tutaj też znalazły swoje zastosowanie w celach leczniczych. Nie twierdzę oczywiście, że wyleczą łupież, bo do tego potrzebne są środki przeciwgrzybiczne ale hydrolat przyspiesza cały proces leczenia i pomaga skórze w regeneracji. Osobiście uważam, że spryskiwanie włosów wodami kwiatowymi nie bardzo ma sens – włosy są martwe więc nie za dużo tam wniknie a większość odparuje. Polecam robienie wcierek na skórę głowy, bo tam hydrolat ma szansę działać. Do walki z łupieżem poleca się hydrolat: sandałowy, geraniowy, lawendowy czy rozmarynowy.
Czy hydrolat może uczulać ?
Oczywiście że tak – jak wszystko. Pamiętajcie jednak, że w większości odczyny alergiczne są spowodowane dodatkami obecnymi w hydrolacie.
I przy tym chcę się na chwilę zatrzymać. Otóż hydrolat = destylat i koniec. Nie powinno tam być żadnych innych dodatków, między innymi dlatego polecam używanie tych produktów u osób które mają wrażliwą skórę (sama do takich należę). Jeśli w hydrolacie zawiera się coś więcej niż destylat (nie mówię o delikatnych konserwantach) to zazwyczaj oznacza, że jest to tonik a to już zupełnie inna bajka. Zwróćcie na to uwagę przy zakupach, ponieważ hydrolaty od kilku lat przeżywają wielki boom i producenci nazywają swoje kosmetyki hydrolatami a te wcale nimi nie są. Prosta zasada, żeby się chronić przed uczuleniem kontaktowym jest taka – zanim cokolwiek nałożyć na twarz najpierw posmaruj za uchem i sprawdź po 12 godzinach jak reaguje.
Jak wybrać dobry hydrolat ?
Nie ma na to prostej odpowiedzi. Dobry hydrolat to taki, który będzie dobrze pielęgnował Twoją skórę i nie będzie jej podrażniał. Dodatkowo sprawdzajcie ważność hydrolatu, ponieważ jest to bardzo delikatny produkt i te hydrolaty, które nie zawierają żadnego konserwantu dość szybko się psują. Jeśli wiecie, że nie będziecie go używać codziennie wybierzcie ten, który ma delikatny środek konserwujący np. Sodium benzoate, calcium gluconate,radish root ferment filtrate itp. Nie umiem Wam powiedzieć jaki jest “uniwersalny” hydrolat którego mogłybyście spróbować na początku bo uważam, że taki nie istnieje, chociażby ze względu na zapach. Nie wspomniałam tego wcześniej ale wody kwiatowe pachną intensywnie i czasami samo działanie na skórze jest świetne a zapach nie do przejścia. Sami musicie wypróbować 🙂
Tabela charakterystyki hydrolatów
Cera sucha | Cera tłusta i łojotokowa | Cera naczynkowa/ wrażliwa |
Pszenica samopszy – nawilża, regeneruje i działa antyoksydacyjnie. Pachnie ziołowo, dość delikatnie | Oczar – ściąga skórę, działa przeciwłojotokowo i stymuluje krążenie. Ma wyrazisty ziołowy zapach. | Kwiat Lipy – ma właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe. Pachnie delikatnie kwiatowo |
Rumianek – ma działanie regenerujące i nawilżające. Zapach typowo rumiankowy. | Kwiat Pomarańczy -ma działanie antyseptyczne i przeciwgrzybiczne. Ma zapach intensywny kwiatowy (i nie jest to zapach pomarańczy). | Róża damasceńska – działa kojąco i nawilżająco. Ma charakterystyczny różany zapach. (jeden z moich ulubionych hydrolatów ze względu na działanie łagodzące). |
Nasiona Marchwi – wspomaga odnowę naskórka, nawilża i działa łagodząco. Zapach słodki lekko korzenny. | Rozmaryn – działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie oraz antyoksydacyjnie. Intensywny rozmarynowy zapach. | Kwiat kocanki – ma silne działanie gojące, zabliźniające. Obkurcza naczynka i działa przeciwobrzękowo. Bardzo charakterystyczny zapach i w sumie nie wiem do czego go porównać :). Sami oceńcie 🙂 |
To tylko kilka z obecnych na rynku hydrolatów ale właśnie te przetestowałam i mogę z czystym sumieniem opisać :). Każdemu polecam wprowadzenie hydrolatu do swojej rutyny pielęgnacyjnej ponieważ te niewinne wody na prawdę działają i na tle wszystkich innych specyfików do tonizacji czy przemywania skóry są proste i dobre z natury.
Hej! Czy adapalen ma działanie przeciwzmarszczkowe? Z góry bardzo dziękuję Ci za odpowiedź:)
Cześć, tak adapalen ma pośrednio działanie przeciwzmarszczkowe, ponieważ syntetyzuje kolagen. Jest kilka badań które wykazują, że pacjenci poddawani kuracji adape
alenem mają dużo gładszą i jaśniejszą skórę. Nie zmienia to faktu, że pierwszym wskazaniem dla tego retinoidu III generacji jest leczenie trądziku w różnych postaciach. Podsyłam link o retinoidach i serdecznie Cię pozdrawiam
http://lacura.pl/retinol-i-wszystko-co-chcecie-o-nim-wiedziec-cz-1/