Powiem Wam szczerze, że czaszka się grzeje od ilości dostępnych na rynku zabiegów. Ja myślałam, że znam wszystko a w trakcie przygotowania tego postu okazało się, że wcale nie :). Rzekłabym, że coraz to nowsze maszyny powstają jak grzyby po deszczu i jak tu się odnaleźć w tym galimatiasie ?

Dla mojego a przede wszystkim Waszego ułatwienia podzieliłam te zabiegi według technologii i skupiam się na tych, które rzeczywiście mają jakąś udokumentowaną skuteczność (nie przez producenta, tak łatwo nie będzie). Zapraszam Was też do przeczytania pierwszej części z tego cyklu oraz wpisu wyjaśniającego skąd się bierze cellulit. 

Fala akustyczna 

W jaki sposób działa ta technologia ? 

Wyobraźcie sobie burzę i grzmoty albo koncert rockowy i to jak bardzo głośny dźwięk wprawia w drganie szyby. W podobny sposób działają fale akustyczne tyle że na skórę i komórki tłuszczowe – energia jest przekazywana do tkanki podskórnej a tam poprawia się przepływ krwi , umożliwia lepszy drenaż i stymuluje produkcję nowego kolagenu.

Badanie Nassara oceniło skuteczność zogniskowanej fali uderzeniowej u 15 osób i przeprowadzono osiem sesji w ciągu 4 tygodni. Autorzy doszli do wniosku, że ten rodzaj fal  był skuteczny w poprawie konturu ciała (tj. Zmniejszeniu obwodu i warstwy tłuszczu), jak również w wyglądzie cellulitu 3 miesiące po leczeniu. Hexsel również ocenił skuteczność fali akustycznej w leczeniu cellulitu u 30 kobiet, które miały 12 sesji w ciągu 6 tygodni. Leczenie zmniejszyło nasilenie cellulitu od wartości wyjściowych do 12 tygodni po ostatniej sesji leczenia (pacjenci z ciężkim cellulitem: 60% -38%), a średnia grubość podskórnej tkanki tłuszczowej zmniejszyła się (28,3 ± 6,5 mm do 26,7 ± 6,1 mm; p <.001). Fala akustyczna występuje jako samodzielny zabieg np. STORZ Medical albo w połączeniu z inną technologią np. Proshock Ice. 

Fala Radiowa 

Urządzenia RF dostarczają energię cieplną do płaszczyzny skórnej / podskórnej za pomocą elektrod. Podnosząc temperaturę tkanek w obszarze docelowym, stymuluje się denaturację kolagenu, przebudowę i neokolagenezę, a także wyzwala się lipolizę.

Najnowsze urządzenia wykorzystują w jednym zabiegu nie tylko samą fale radiową ale też podczerwień czy masaż próżniowy. Znalazłam w sieci kilka badań potwierdzających skuteczność rf i tak na przykład Sadick i Magro zaprosili do badania 16 osób z cellulitem i leczono ich  dwa razy w tygodniu przez 6 tygodni systemem VelaSmooth. Odnotowano 71,87% spadek obwodu uda i 25% poprawę cellulitu u> 50% pacjentów pod koniec badania. W innym badaniu, w którym 35 kobiet z cellulitem poddało się od 8 do 16 zabiegów dwa razy w tygodniu za pomocą urządzenia VelaSmooth, 70% pacjentów wykazało zmniejszenie obwodu uda po 4 tygodniach leczenia, a 100% pacjentów wykazało pewien poziom poprawy w struktury skóry i cellulitu. Inne bardzo podobne urządzenie dostępne na naszym rynku to monopolarne fale radiowe np Exilis Elite czy Venus Legacy. Z własnych doświadczeń powiem, że miałam kiedyś robiony zabieg Venus Legacy ale tylko 3 razy  i nie widziałam żadnych efektów (być może z powodu małej ilości zabiegów).

Jednym z najnowszych zabiegów opierających się na falach radiowych jest ONDA- “wykorzystuje selektywne działanie mikrofal, precyzyjnie działając na komórki tłuszczowe”- tak mówią wszystkie reklamy a jak jest to nie wiem, bo nie znalazłam żadnych dobrych badań :). Myślę, że jak z każdą nowością potrzeba czasu więc ja się narazie nie zachwycam, póki sama nie zobaczę. 

Endermologia

To kolejny zabieg opierający się na dobrodziejstwie masażu. Dla mnie wydaje się to całkiem logiczne, że mocny i bardzo dokładny masaż musi mieć pozytywny wpływ na wygląd skóry ale czy rzeczywiście działa na cellulit ? Kutlubay przedstawia bardzo obiecujące badania w których wzięło udział aż 118 kobiet w różnym wieku. Sesje leczenie Endermologią LPG (system zatwierdzony przez FDA) wykonywano dwa razy w tygodniu i kontynuowano przez co najmniej 15 sesji. Wyniki oceniano klinicznie za pomocą fotografii cyfrowej do oceny stopnia cellulitu i wykonywano pomiary perymetryczne w ośmiu miejscach ciała. Ocena obejmowała również pomiary masy ciała i zawartości tłuszczu w organizmie (BFP). Stu siedemnastu pacjentów wykazało utratę w pomiarach obwodu ciała. U wszystkich pacjentów uzyskano średnie zmniejszenie obwodu od 1,5 cm do 2,9 cm. Badani opisywali w kwestionariuszach swoje zadowolenie z efektywności terapii na bardzo wysokim poziomie. Do najnowszych urządzeń endermologii, które zapewniają komfort zabiegu i jednocześnie działają bardzo intensywnie należy Endermologie LPG Alliance.

Endermologia Alliance- klinika Anclara

Wybierając się na zabieg endermologii musicie pamiętać o tym, że ilość zabiegów jest bardzo istotna i w zasadzie nie należy schodzić poniżej dziesięciu :). Do cierpliwych Świat należy ! 

Karboksyterapia 

Wstrzykiwanie dwutlenku węgla pod skórę? Czemu nie :). Karboksyterapia, odnosi się do przezskórnej infuzji medycznego dwutlenku węgla metodami terapeutycznymi, a jego zastosowanie w leczeniu miejscowego tłuszczu wykazało dobre wyniki. Szczerze  mówiąc to zaskoczyło mnie to, jak dużo jest publikacji dotyczących bardzo dobrego działania dwutlenku węglą na skórę i tkankę podskórną. Na przykład Luana Ramalho Pianez z kolegami zaprosili do swojego badania 10 kobiet, którym podawano CO2 w ośmiu sesjach co siedem dni. U każdej z nich zauważono wyraźną poprawę wyglądu skóry i zmniejszenie cellulitu – oczywiście nie była to tylko subiektywna wzrokowa ocena a solidnie przeprowadzona analiza na podstawie badań USG przed i po całym doświadczeniu. No w jaki sposób dwutlenek węgla robi takie cuda?

Lipoliza spowodowana karboksyterapią wydaje się być spowodowana wzrostem temperatury i lokalnym przepływem krwi. Brandi w swoim badaniu opisał cały ten proces jako pękanie komórek tłuszczowych z uwalnianiem trójglicerydów. Ilość badań i pozytywnych opini na temat terapii dwutlenkiem węgla sprawia, że ja napewno sięgnę po tą metodę w mojej osobistej małej wojence antycellulitowej. 

Myśląc o tym zabiegu musicie się nastawić na lekki dyskomfort – w końcu CO2 podaje się igłą 🙂 i co dalej za tym idzie, możliwością powstania siniaków. 

Ultradźwięki 

Chyba najczęściej używana technologia w walce z cellulitem i miejscową otyłością to HIFU (high intensity focused ultrasound). Koncepcja stosowania tej technologii  do celów terapeutycznych została wprowadzona w 1942 r. I od ponad 50 lat HIFU jest stosowany do leczenia nowotworów narządów, kamieni nerkowych i mięśniaków macicy, aby zmniejszyć potrzebę agresywnych procedur . Parę lat temu  zwrócono uwagę na to jak ultradźwięki wysokiej częstotliwości działają na komórki tłuszczowe i zaczęto to wykorzystywać do zabiegów antycellulitowych i modelujących sylwetkę. W jaki sposób to działa ?

Dzięki zastosowaniu zewnętrznego przetwornika energia HIFU odcina docelową tkankę tłuszczową. Nie ma jednak wpływu na otaczające tkanki. Ze względu na dużą zbieżność energii ultradźwięków przy wysokich częstotliwościach, uszkodzenie tkanki jest ograniczone do małego punktu ogniskowego. energia ultradźwiękowa wytwarza wibracje molekularne w strefie, co prowadzi do wzrostu temperatury w docelowej tkance powyżej 56 ° C i martwicy koagulacyjnej komórek tłuszczowych. Efekty zabiegu nie są widoczne od razu a dopiero po paru tygodniach. 

Moja uwaga jest tylko taka, żebyście zwracali uwagę na to jaką konkretnie maszyną wykonywany jest zabieg. HIFU to ostatnio bardzo modny zabieg i jak zawsze przy takich okazjach wkradają się małe oszustwa w postaci tańszych, słabo działających sprzętów. Jedną z lepszych maszyn jest na przykład SCIZER. 

Kriolipoliza

Czyli wymrażanie tkanki tłuszczowej a dokładniej jest to technika wykorzystująca większą wrażliwość adipocytów na zimno w porównaniu do innych bogato uwodnionych komórek.

Proshock Ice- Princess Academy

W 2008 r. Przeprowadzono przedkliniczne badania na zwierzętach w celu oceny wpływu kontrolowanego chłodzenia na tłuszcz podskórny. W tym badaniu czarne świnie Yucatan zostały umieszczone w znieczuleniu ogólnym, a ich strefy docelowe (10 miejsc dla każdej świni) były narażone na przekroczenie zimnej temperatury w ciągu 10 minut (-1, -3, -5 i -7 stopni C). Cztery świnie kontrolowano w dniach 1, 2, 7, 14 i 28 po sesji leczenia. Ocena wykazała około 40% zmniejszenie grubości warstwy tłuszczu bez bliznowacenia lub uszkodzenia otaczających tkanek – dobry ten wynik ale świnek i tak mi szkoda.  Po takim sukcesie przeprowadzono podobne sesje u ludzi i wyniki nie były aż tak spektakularne ale efekt był. Zarówno w centymetrach jak i obwodach :). Jednym z najlepszych urządzeń do miejscowej kriolipolizy obecnym na rynku są Proshock Ice i Zeltiq. 

Lipoliza Iniekcyjna

Wydaje się, że to najbardziej inwazyjna z opisywanych przeze mnie metod. Polega na wstrzyknięciu do tkanki podskórnej preparatu o właściwościach lipolitycznych np. Fosfatydylocholina (wyciąg z soi), która wpływa na metabolizm komórkowy i poprawę mikrokrążenia. Dzięki temu zabiegowi komórki tłuszczowe zostają trwale usunięte. 

I teraz pewnie niejedna z Was myśli o tym, żeby ostrzyknąć sobie to i owo i pozbyć się tłuszczyku prawda ? Gdyby można było schudnąć od samego ostrzykiwania, życie byłoby piękne a wszystkie diety keto czy Dukana poszły w las. Lipoliza sprawdza się najlepiej na małych powierzchniach i u osób, które nie mają tej tkanki tłuszczowej bardzo dużo. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że są świetne efekty odtłuszczeń nad kolanami czy likwidacji drugiego podbródka. Preparaty używane do tego zabiegu powodują miejscowy stan zapalny i przekrwienie dlatego bardzo często miejsca po zastrzykach są opuchnięte i w siniakach. Lipolizę w przypadku walki z cellulitem wykonujemy kilka razy i daje najlepsze rezultaty w połączeniu z drenażem limfatycznym. 

Ilość przedstawionych przeze mnie zabiegów (a wierzcie mi, że ujęłam tu tylko te, które mają jakieś rzetelne dowody w postaci niezależnych badań) sugeruje wprost, że problem pozbycia się cellulitu jest na świeczniku cały czas i jak do tej pory nie znaleziono jednej magicznej metody. Moje dotychczasowe doświadczenia pokazują, że najlepsze rezultaty daje łączenie różnych metod i tylko dzięki takim działaniom możemy pozbyć się pomarańczowej skórki. Cellulit ma tak złożoną patogenezę, że tylko uderzenie z wielu frontów powala tego przeciwnika. Same musicie zdecydować co będzie dla Was najlepsze ale pamiętajcie o tym, że nie jesteście jedyne w tej walce i każda z nas ma naprawdę to samo. Jedna mniej druga więcej ale zawsze ma. Pod koniec wakacji przedstawię Wam moje osobiste wyniki redukcji cellulitu po czterech różnych metodach. A Ty jakie masz doświadczenia ? 


Bardzo się cieszę, że tu trafiłaś/ trafiłeś :). Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić aby pomóc mi w rozwoju bloga :

  • Daj znać o swojej obecności – skomentuj, powiedz czy Ci się podoba, daj mi znać o czym chcesz wiedzieć więcej a na pewno o tym napiszę.
  • Polub mój profil na Facebooku– będziesz ze mną na bieżąco.
  • Obserwuj mnie na Instagramie – tam zobaczysz mnie najczęściej.
  • Udostępnij mój post – dzięki temu mam szansę dotrzeć do większej ilości ludzi 🙂

Dziękuję Ci, Karolina

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *