Powiedzmy, że nie wzięłaś / wziąłeś sobie do serca zaleceń o ochronie przeciwsłonecznej. Albo Twoje hormony wariują lub jesteś w ciąży. A może po prostu wracasz z urlopu, cieszysz się złociutką opalenizną  na ciele, w głowie gra jeszcze szum morza w ustach czujesz smak prosecco, wstajesz rano a tu bang patrzysz i własnym oczom nie wierzysz, bo kto mógł Ci tak twarz zmalować ? Od tej chwili wiesz że Ci nieproszeni goście, przebarwienia, są jak wrzód na ….. i chcesz się ich jak najszybciej pozbyć. I dzisiaj będzie o tym skąd się biorą, jakie są ich rodzaje no i wreszcie co zrobić, żeby ich nie było.

Jak powstają przebarwienia

Za kolor naszej skóry odpowiada melanina, która powstaje z tyrozyny a enzym, który rozpoczyna cały ten proces nazywany jest tyrozynazą. Aby tyrozynaza się rozpoczęła i melanina mogła wydostać się z melanosomów konieczny jest szereg reakcji chemicznych.

Kolor naszej skóry zależy zarówno od rodzaju melaniny jak i wielkości melanosomów, im są większe tym skóra jest ciemniejsza. Przebarwienia skóry to po prostu złogi melaniny występujące w samym naskórku lub w naskórku i skórze właściwej. Dlaczego coś idzie nie tak i proces melanogenezy przebiega w nierównomierny sposób ? Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Czynniki które mają wpływ na nieprawidłowy rozkład melaniny to między innymi:

 • Promieniowanie UV.
 • Wszelkie wariacje hormonalne : antykoncepcja hormonalna, zastępcza terapia hormonalna, ciąża, menopauza.
 • Choroby wątroby.
 • Choroby nadnerczy.
 • Kosmetyki i leki, które zawierają fitotoksyczne lub fotoalergizujące składniki.

Rodzaje przebarwień

Piegi

piegi

Te drobne, kilkumilimetrowe ciemne plamki to najlżejsza postać przebarwień skórnych.  Za ich powstanie odpowiada nadmiar melaniny przy prawidłowej ilości melanocytów. Piegi są uwarunkowane genetycznie – dziedziczone autosomalnie dominująco. Zazwyczaj pojawiają się około drugiego roku życia, nie występują u niemowląt a ich ciemnienie nasila się pod wpływem słońca. Szczęśliwi posiadacze piegów zazwyczaj są bardziej narażeni na poparzenia słoneczne a także na zachorowanie na raka kolczystokomórkowego i podstawnokomórkowego. Najczęściej piegami  obdarzone są osoby o jasnej karnacji (I w skali Fitzpatricka).

Pomyśleć, że piegi  w średniowieczu uznawane były za znaki czarownic !!! a ja je tak uwielbiam 🙂 Serio, uważam że piegi są bardzo urocze zarówno u kobiet jak i mężczyzn. No i wyobraźcie sobie Julianne Moore bez piegów …

Melasma ( Ostuda,Chloasma)

przebarwienie

Tego rodzaju przebarwienia to już chyba nikt nie lubi. Melasma to najczęściej regularne, wyraźnie ograniczone plamy pojawiające się na skórze twarzy, między innymi na policzkach, czole, skroniach czy nad górną wargą. Nie chce być stronnicza ale my kobiety nie mamy łatwo z pielęgnacją skóry a tu jak na złość kolejny prezencik od natury – brązowe plamy. Tylko 10 % przypadków to mężczyźni :(całą resztę procentów dzierżymy w naszych rękach drogie panie. Dzieje się tak głównie z powodu naszych hormonów, zarówno tych które mamy w sobie jak i tych przyjmowanych z zewnątrz. Badania wykazują, że ponad 30 % kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną boryka się z problemem ostudy. Aby dokładnie zdiagnozować melasmę i odróżnić ją od innych hiperpigmentacji wywołanych lekami czy kosmetykami, należy udać się do dermatologa, który za pomocą Lampy Wooda stwierdzi z czym mamy do czynienia i jak głębokie są to zmiany. Rozróżniamy trzy typy melasmy :

 • Melasma epidermalna- występuje tylko w naskórku.
 • Melasma dermalna – występuje w skórze właściwej.
 • Melasma mieszana – występuje zarówno w skórze właściwej jak i naskórku.

Plamy Soczewicowate – Lentigo

plamy soczewicowate

To wyraźnie odgraniczone przebarwienia skórne, które powstają w wyniku namnażania się melanocytów w podstawnej warstwie naskórka. Plamy soczewicowate mogą występować pojedynczo lub w grupach, tworząc większy obszar przebarwienia. W przeciwieństwie do piegów nie ciemnieją na słońcu, co często pomaga w różnicowaniu tego przebarwienia.

Plamy soczewicowate często powstają w dzieciństwie a ich ilość może się powiększać w wieku dojrzałym i wtedy nazywamy je brzydko plamami starczymi – lentigo senilis. Wykwity te często towarzyszą takim chorobom jak: zespół Carneya, zespół Peutza- Jeghersa, zespół Leopard czy Xeroderma pigmentosum.

Przebarwienia pozapalne

przebarwienia pozapalne

Jak nazwa wskazuje są to przebarwienia po przebytym stanie zapalnym wywołanym różnymi czynnikami np trądzikiem czy zabiegiem kosmetycznym. Przebarwienia pozapalne umieszczam jako ostatnie w tym zestawieniu ponieważ mają one zupełnie inny przebieg oraz sposób leczenia. Przebarwienie pozapalne może przybierać dwie formy: aktywną, kiedy stan zapalny nadal trwa, przebarwienie jest czerwone lub sine (wtedy możemy dużo zdziałać aby wyciszyć stan zapalny) lub formę utrwaloną, kiedy doszło już do hiperpigmentacji i leczenie takiej zmiany może być troszkę trudniejsze.

W trakcie trwania stanu zapalnego dochodzi do licznych reakcji skóry, którym towarzyszy duże unaczynienie- stąd kolor “przebarwienia”. Sino czerwony punkt zapalny to nadal żywa tkanka, która próbuje się zregenerować, dlatego tak ważne jest delikatne obchodzenie się dotkniętą zmianą skórą. Jeśli w trakcie regneracji nasza skóra opali się lub wykonamy na niej inwazyjny zabieg np.laser frakcyjny, możemy liczyć się z utrwaleniem przebarwienia pozapalnego.

Metody usuwania przebarwień

Kremy – to najlżejsze narzędzie do walki z przebarwieniami. Zazwyczaj w ich skład wchodzi witamina A, kwas azelainowy, arbutyna, kwasy AHA, niacynamid, hydrohinon. Kremy czy maści pomogą nam rozjaśnić bardzo delikatne przebarwienia, ulokowane tylko w naskórku np piegi. Aby ich stosowanie było efektywne, trzeba uzbroić się w cierpliwość i być sumiennym 🙂

Peelingi Chemiczne – chemabrazja, polega na nałożeniu konkretnego kwasu na powierzchnię twarzy. W zależności od głębokości stosuje się odpowiedni kwas. Najczęściej wybierane peelingi chemiczne to: TCA, kwas kojowy, blue peel, kwas fenolowy. Wybierając taką formę walki z przebarwieniami musimy liczyć się z dodatkowym dyskomfortem związanym ze złuszczeniem naskórka a także jego delikatnym podrażnieniem. Po więcej informacji o peelingach zapraszam tu.

Cosmelan/Dermamelan – pomimo, że jest to mieszanina kwasów, umieszczam go jako oddzielna metodę ponieważ Cosmelan to cała kuracja trwająca około 3 tyg składająca się z maski oraz preparatów do użytku domowego. Cosmelan hamuje proces tyrozynazy, który jest kluczowy w procesie formowania się melaniny. Osobiście bardzo lubię wykonywać ten zabieg ponieważ zawsze widzę efekty. Dodatkowym atutem zabiegu jest wygładzenie skóry i zmniejszenie rozszerzonych ujść mieszków włosowych. Jako wadę możemy potraktować czas terapii i złuszczanie się naskórka.

Laser CO2 – inaczej nazywany frakcyjnym. Jest to dość inwazyjny zabieg laserowy. Pomaga w leczeniu przebarwień ale w sposób nieselektywny. Dziurkuje skórę co około 1 mm więc mamy duże prawdopodobieństwo, pozostawienia drobnych zmian barwnikowych. Sam laser frakcyjny bardzo lubię ale bardziej zalecałabym go do zabiegów odmładzających lub wygładzających (np likwidacji blizn) niż do leczenia przebarwień.

Laser bromkowo-miedziowy – to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania przebarwień zwłaszcza melasmy. Technologia lasera polega na wykorzystaniu dwóch długości fal w jednym impulsie dzięki czemu przebarwienia usuwają się znacznie łatwiej.

Laser Q-switch – zazwyczaj używa się go do likwidacji tatuaży ale  daje też świetne rezultaty przy usuwaniu przebarwień. Laser emituje bardzo krótkie impulsy a jego światło przenika przez skórę absorbując barwnik – w tym wypadku melaninę, która zostaje rozbita i usunięta. Laser działa selektywnie tylko na przebarwienia , nie drażniąc przy okazji tkanek wokół dlatego polecam go osobom z delikatną skórą.

Problem w leczeniu

Leczenie przebarwień jest dość skomplikowanym procesem. Wynika to przede wszystkim ze złożoności ich powstawania. Tak jak napisałam na początku postu na ich powstanie może wpływać wiele różnych czynników, które często są trudne do wyeliminowania. Weźmy chociażby słońce, od którego ciężko się całkowicie odizolować. Musielibyśmy żyć w piwnicach czy kanałach żeby promieniowanie UV do nas nie docierało. Z doświadczenia wiem, że osoby które miały raz jakieś przebarwienie są bardzo ostrożne i stosują filtry przeciwsłoneczne przez cały rok w obawie przed nawrotami, które niestety są bardzo częste. Ponieważ nie istnieje coś takiego jak blocker czy całkowita ochrona przed UV często jesteśmy po prostu bezradne. Na całe szczęście istnieją metody, które pomagają  pozbyć się niechcianych plam, jednak kluczowe w odniesieniu sukcesu jest właściwe zdiagnozowanie. Są przebarwienia powierzchowne, znajdujące się tylko w naskórku, a są takie które sięgają skóry właściwej. Co więcej przebarwienia mogą mieć charakter naczyniowy i traktowanie ich inwazyjnymi laserami zamiast pomóc tylko pogorszy sprawę.

Często trafiają do mnie ludzie, którzy mają większe przebarwienia po zabiegach, które teoretycznie miały je usunąć. Dlatego zanim zdecydujecie się na konkretny zabieg, zapiszcie się na konsultację, aby dowiedzieć się jakie przebarwienie Was dotyczy i jakie są procedury do jego usuwania.

Jak we wszystkim najważniejsza jest profilaktyka 🙂 Kremy z filtrami powinny często gościć na Waszych twarzach, zwłaszcza gdy stosujecie antykoncepcję hormonalną, macie problemy z tarczycą czy jesteście w ciąży. Oprócz tego uważajcie na niektóre składniki leków, które także mogą przyczynić się do powstania przebarwień. Są to między innymi: tetracykliny (doksycyklina, minocyklina), leki cytotoksyczne (fluorouracyl, hydroksymocznik), amiodaron, fenotiazyna czy salicylany. Stosując kilka leków jednocześnie dość ciężko stwierdzić, która substancja zrobiła nam psikusa i dała przebarwienie.

Mam nadzieje, że podoba Ci się u mnie na blogu 🙂 Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić aby pomóc mi w jego rozwoju:

 • Daj znać o swojej obecności – skomentuj, powiedz czy Ci się podoba, daj mi znać o czym chcesz wiedzieć więcej a na pewno o tym napiszę.
 • Polub mój profil na Facebooku– będziesz ze mną na bieżąco.
 • Obserwuj mnie na Instagramie – tam zobaczysz mnie najczęściej.
 • Udostępnij mój post – dzięki temu mam szansę dotrzeć do większej ilości ludzi 🙂

Dziękuję Ci, Karolina

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *